Bejelentkezés

Macedónia, Albánia, Montenegro

Nyugat-balkáni kalandozás három ország nemzeti parkjai és világörökségei között

Balkán. Sokat hallunk róla, mégis ismeretlen, ugyanakkor titokzatosan vonzó vidéke ez kontinensünknek. Tagoltsága, mozaikossága nemcsak a sokszor emlegetett nemzetiségi konfliktusokat, hanem bámulatos változatosságot is jelent, mind a kulturális látványosságokat, mind a természeti értékeket tekintve. Három országból kapunk kostolót, járunk katolikus, ortodox és muszlim vidékeken, cirill és latin betűk között, síkvidéken és hegyek között, csobbanunk kristálytiszta tavakban és a tengerben - a bunkerek között és a ma már népszerű montenegrói riviérán.  
Ez a programleírás jelenleg archív. Aktuálisan nincs hozzá tervezett időpontunk, az is előfordulhat, hogy később más formában szervezzük meg.
Ha szeretnéd követni, mi történik ezzel az úttal, akkor érdemes felirtakoznod a hírlevelünkre, ebben az új időpontok vagy új programok meghirdetéséről minden esetben tájékoztatunk.

Hírlevélfeliratkozás - csak akkor küldjük, ha tényleg információt akarunk közölni :)
  • 1. nap Budapest, éjszakai utazás Szerbián keresztül

    Találkozás Budapesten 17.30 órakor, a XI ker. Pázmány Péter sétány és a Magyar Tudósok krt. sarkán levő parkolónál (az ELTE új épületei mellett, a Petőfi-hídtól 5 percre az A38 hajóval szemben). Indulás 18.00-kor. Egész éjszaka utazunk Szerbián keresztül.
  • 2. nap Mavrovo N.P., Ohridi-tó (Macedónia)

    2
     A hosszú buszutat a Mavrovo Nemzeti Parkban, Macedónia nyugati, hegyvidéki részén szakítjuk meg egy fotószünetre és egy kirándulásra. Megállunk egy víztározó partján, ahol a víztükörből kilogó templom maradványairól készíthetünk pár felvételt, majd a Duf-szurdokba teszünk 1-2 órás kirándulást. Az első balkáni benyomások megszerzése után tovább utazunk dél felé, az Ohridi-tóhoz. Felállítjuk sátrainkat a "macedón tengernél", majd a tó partján megtartjuk ismerkedési estünket. Szállás: kemping
  • 3. nap Prilep, Zlato-hegy, Treskavec-kolostor (Macedónia)

    3

    Reggel a dohánytermesztéséről híres Prilepbe utazunk. A régi óratorony alatti szűk utcácskákban elfogyasztjuk első törökös, zaccos kávénkat, vásárolhatunk a napi túrára. A rövid pihenő után túrázni indulunk a közeli hegyekbe. Utunk első szakasza még a városban vezet, egész pontosan annak népes cigánytelepén vágunk át. A várost elhagyva egy köves úton haladunk, innen már látszanak a meghódítandó hegyek és a kolostor sziluettje. Jó két órás gyaloglás után érjük el az ország egyik emblematikus műemlékét a Treskavec-kolostort, mely a Zlato-hegy lábához épült, még abban az időben, amikor itt egy város állt. (A kolostor központi tere volt az egyik leghíresebb macedón film, Mančevski Eső előtt című művének.) Visszafelé nem a már ismert úton, hanem a hegy sziklaalakzatai között kanyargó ösvényen jövünk, ahol esetenként lánckapaszkodó segíti előrejutásunkat. Túránk végpontja Marko várának romjai, ahonnan madártávlatból láthatjuk Prilepet. Innen rövid sétával érjük el buszunkat, majd kempingünkbe utazunk. Szállás: kemping

  • 4. nap Ohrid, Ohridi-tó, Sv Naum-kolostor (Macedónia)

    1

    Reggel ismét buszra ülünk és a Galičica-hegység lábánál, az Ohridi-tó partján haladunk dél felé egészen a 905-ben alapított, UNESCO védelem alatt álló Sv Naum-kolostorig, amit pazar fekvése Macedónia leghíresebb látnivalójává tett. Fotózkodunk a pávákkal és csobbanunk a tóban. Délután a világörökség részét képző Ohrid városába, Macedónia kulturális központjába látogatunk. Bebarangoljuk az óváros szűk, előreugró emeletű műemlékházakkal határolt utcákkal átszőtt óvárosát, be-belesünk Ohrid ódon templomaiba, a IX-X. században épült Sv. Sofija-ba és a XV. századi Sv. Jovan Kaneo-ba. Felkapaszkodunk a város fölött épült Sv Pantelejmon-kolostorhoz, ahol elsőként fordították le a Bibliát szláv nyelvre, és itt használták elsőként a cirill ábécét. A kolostortól csak pár lépés a Samuli-erőd, ahonnan egyszerre nyílik remek kilátás a városra és a tóra. Ha még bírjuk erővel, akkor egy római kori színház romjait vagy a város valamelyik dzsámiját is felkereshetjük. Szállás: kemping.

     

  • 5. nap Berat, Gjirokastra (Albánia)

    Korán kelünk, reggel 7-órakor már el is indulunk Albánia felé. Az Ohridi-tó látványától már Albániában búcsúzunk el, eleinte csak a busz ablakából barátkozunk az új ország településeivel és hegyvidéki tájaival, majd késő délután már magunk ismerkedhetünk az albán városok hangulatával. Első megállónk a világörökség részeként számon tartott „ezerablakú város”, Berat. Az Osumi-folyó két oldalán épült város szinte minden Albániáról szóló kiadványban szerepel, nem is érdemtelenül, hiszen a óváros látványa valóban magáért beszél. Ismét buszra ülünk, és Gjirokastra felé vesszük az irányt, ahol a következő néhány napot töltjük. Szállás: Gjirokastra szálloda
  • 6. nap Gjirokastra (Albánia)

    Gjirokastra Albánia egyik legfontosabb műemlékvárosa, belvárosának modernizálása elmaradt, mivel ez volt Enver Hoxha kommunista vezető szülővárosa. Az UNESCO világörökségi védelme alatt álló óváros közepén emelkedő várba is felkapaszkodunk, de ha csak az ódon, törökös hangulatú belvárosban maradunk, akkor is számtalan látványos műemléket kereshetünk fel. Ha szerencsénk van nyitva találjuk a helytörténeti múzeumot is. Délután sziesztázunk a helyiekkel és kipihenjük utazásunk eddigi fáradalmait.Szállás: Gjirokastra szálloda
  • 7. nap Albán Riviéra (Albánia)

    1
    A mai napon az Albán Riviérára utazunk. A parti hegység eleinte még lehetetlenné teszi, hogy a tengerparton haladjunk, ám később az út kikanyarodik a parthoz, ami Európa egyik legszebb partvidékén vezet keresztül. A délelőtt során ki-ki kedve szerint két program közül választhat. A szintén világörökségként számon tartott Butrint romvárosának felkeresése kulturális feltöltődést ad, vagy felkereshetjük Ksamil falu strandját egy kis pihenésért.
    Miután a két csapat ismét egyesült közösen teszünk kirándulást: megállunk fürdeni, a "Bunker-strandon", ilyet egészen biztosan csak ebben az országban láthatunk. A fürdésen túl felkeressük még Porto Palermo misztikus erődjét is, majd visszatérünk szállásunkra.
  • 8. nap Tirana (Albánia)

    Albánia új arcát fedezhetjük fel a mai napon, amíg eddig a viszonylag nyugodt kisvárosokban töltöttük az időnket, most az ország legnagyobb és legmozgalmasabb városa következik: Tiranaba látogatunk. Tirana ugyan látnivalókban nem bővelkedik, de egyedi hangulata mindenképpen megér egy sétát. Az éjszakát egy tiszta, albán kempingben töltjük.
  • 9. nap Shkodrai-tó vidéke (Albánia, Montenegró)

    2
    Mielőtt elbúcsúznánk Albániától, felkapaszkodunk a Shkodra városa mellett emelkedő hegyre épült Rozafa-várhoz. A Skodrai-tó partján átkelünk Montenegróba. A tó kontinensünk egyik legérdekesebb tava, mely évszakonként változtatja méretét, szélein pedig fantasztikus mocsárvilág található. A mocsárvidék központja a kedves Virpazar, ahonnan hajókirándulásra indulunk a vízivilágba. Természetesen lesz lehetőség rövid csobbanásra is a tengernél melegebb vizű tóban. A tó környékére a későbbi napokban még visszatérünk, így nem kell végleg búcsút vennünk a tájtól, mielőtt kempingünkbe utaznánk.
  • 10. nap Lovćen Nemzeti Park, Rijeka Crnojevica (Montenegró)

    3
    A mai napon ismét túrázunk! Autóbuszunkkal a hajtűkanyarokkal tűzdelt úton egészen a Lovćen csúcsának tövéig kapaszkodunk, majd innen több túrára indulunk. Elsőként a hegycsúcsra épült Njegoš-mauzóleumhoz kapaszkodunk fel egy alagúton keresztül (akinek ehhez nincs kedve, a panoráma kávézóban bevárhatja a csoportot), ahonnan a hegyvidékre nyílik csodás kilátás. Ezután a Krštac-hágóhoz túrázunk, ahonnan lenyűgöző a Kotori-öböl látványa. Délután visszatérünk a Skodrai-tó vidékére, ám ezúttal Rijeka Crnojevicába megyünk, ahol egy régi török kori hidat nézünk meg. Akinek kedve van, sétára is indulhat egy gyönyörű kilátóponthoz, a Crnojevica-folyó egyik kanyarulatához. Este visszatérünk szállásunkhoz. Szállás: Kemping Montenegró tengerpartján
  • 11. nap Kotori-öböl, Budva (Montenegró)

    1
    A mai napon a Kotori-öböl szépségeit derítjük fel. Elsőként Perastba az öböl legszebb halászfalujába utazunk, ahol a tengerben két parányi szigeten épült kolostor egészíti ki a középkori település látképét. Ezután a fjordszerű Kotori-öböl névadó településébe, a világörökségi védelmet élvező Kotorba látogatunk, ahol szabad program keretében bejárjuk a zegzugos óvárost. Akinek van hozzá kedve (és ereje) felkapaszkodhat a település fölé magasodó fellegvárba is. Visszafelé megállunk Budvában, a montenegrói turizmus központjában. Az erődített óváros falai apró sikátorokat és ódon templomokat rejtenek. Szállás: Kemping Montenegró tengerpartján
  • 12. nap Hazautazás

    Reggel sátorbontás után elbúcsúzunk Montenegrótól. Horvátországon keresztül hazautazunk. Budapestre a késő est órákban érkezünk (23-24 óra körül).

Út ára tartalmazza

az utazást autóbusszal, a szállást kempingben (7 éjszaka) és egyszerű szállodában (3 éjszaka) a szervezést és a magyar nyelvű túravezetést.

Út ára nem tartalmazza

a biztosítást, a belépők árát, a Skodrai-tavi hajókirándulás árát, és az étkezést. 

Árfolyam

Fontos! Utazásunk árát 270 Ft / 1 Euro árfolyamig tudjuk tartani. Ha az Euro (EUR) ára az utazás indulását megelőző 35. napon ezt meghaladja, akkor árkorrekcióra kényszerülhetünk. Árkorrekció esetén az utazási szerződésünkben rögzített szabályok szerint járunk el.

Utazás

Légkondicionált autóbusszal utazunk, melyet két gyakorlott gépkocsivezető vezet. Oda- és visszaúton kb. 3-4 óránként tartunk negyedórás pihenőket, amikor benzinkutaknál, nagyobb parkolókban, autós pihenőhelyeknél állunk meg. A pihenőhelyek mosdóiban néha fizetni kell, ezért jó, ha van aprópénz. Mivel két hétig az autóbusz lesz a "második otthonunk", fontos, hogy a tisztaságra mindenki ügyeljen! Az autóbuszra a helyfoglalás az előleg-befizetés sorrendjében történik. A teljes csoport elhelyezése érdekében az iroda fenntartja magának a jogot, hogy az autóbuszon való elhelyezésen változtasson.
Nemcsak az oda és a vissza úton, hanem az út során is, annak körút jellegéből fakadóan, vannak napok, amikor sok időt töltünk a buszon.

Létszám

30-45 fő.

Túra nehézsége

A Duf-szurdokban vezető túra kiépített ösvényen, de időnként csúszós köveken, hidakon vezet keresztül, alapvetően könnyű túra. A Treskavec-kolostorhoz vezető túrán komoly szintemelkedésre nem, esetenként rossz, időnként sáros, időnként sziklás talajra kell számítani. Egy helyen lánc segít egy lapos sziklán való leereszkedésnél. A túra átlagos erőnléttel gond nélkül teljesíthető. A Magaro-csúcs meghódítása nem igényel igazán túrázási tapasztalatot, de itt igazán magashegységben haladunk, sziklás talajon és jó magasan. A Lovcen Nemzeti Parkba vezető túrákon szintén kell szintemelkedéssel és rövidebb szakaszokon nehezebb talajjal számolni, de ezek a túrák átlagos kondícióval teljesíthetőek.

Szállás

Utazásunk során kempingekben fogunk megszállni. A Balkánon a kempingek felszereltsége általában elmarad a kontinens nyugati részén megszokottaktól. Vizesblokkon kívül mással nem rendelkeznek a szállások. A kempingekben általában van hideg-meleg vizes zuhanyozó, ám tapasztalataink szerint meleg víz csak egyes napszakokban van. Nem minden kempingben van közös főző helyiség, ezért saját gázfőző elengedhetetlen. A felszereltség hiányosságait a kempingek fekvése kompenzálja, minden szálláshely szép természeti környezetben fekszik. Általában a kemping közelében (sétatávolságon belül) van vásárlási lehetőség és étterem, ahol nincs, ott napközben állunk meg vásárolni. A kempingek talaja általában igen kemény, ezért a cövekek leveréséhez hozzatok magatokkal kalapácsot, valamint javasolt az egyszerűen felállítható iglu sátor. A hegyvidéki kemping igen nagy tengerszint feletti magasságon fekszik, így itt az időjárás is változékony. A szimpla falú egyszerű sátrak beáznak, a helyszínen gyakorlatilag lehetetlen jobb sátor beszerzése gond eseten. Ugyan nyáron utazunk, az estek hűvösek lehetnek a hegyvidéken, így meleg hálózsák és melegítő javasolt. A tengerpart ezzel szemben igen meleg, ám gyors nyári zápor itt is előfordulhat. A kempingek kiválasztásánál törekedtünk arra, hogy a lehető legtisztább szálláshelyeket válasszuk.

Terület

Treskavec-kolostor, Mavrovo NP, Ohrid, Sv Naum, Berat, Gjirokastra, Butrint, Albán Riviéra, Lovčen NP; Skodrai-tó NP; Kotori-öböl, Budva.

Ország

Utunk során három országot látogatunk (Macedónia, Albánia, Montenegró) meg és egy negyediken átutazunk (Szerbia).  


Macedónia: Az egykori Jugoszlávia legdélebbi, tengertől elzárt tagköztársasága 1991-ben nyerte el függetlenségét. Az ország elnevezése miatt függetlensége óta komoly vitában áll Görögországgal, mivel a görögök kizárólagos jogot formálnak arra, hogy Nagy Sándor makedón államának utódjának tartsák magukat. Az ország területe valamivel kevesebb, mint 26 ezer km2, azaz körülbelül akkora, mint a Dunántúl 2/3-a. Macedónia területének döntő része hegyvidék, amit az ország közepénél a Vardar-folyó szel ketté. A folyótól keleti és nyugati irányba is folyamatosan emelkednek a hegyek, legmagasabb pontja az albán határon emelkedő 2764 méter magas Korab. Az ország lakosainak (valamivel több, mint 2 millió fő) bő fele macedón. A macedónok cirill ábécét használó szláv népcsoport, vallásuk ortodox, nyelvük hivatalos nyelv. Az ország lakosságának harmada albán, nyelvük sok helyen a macedónnal egyenrangú, döntő többségük muszlim. A népesség 5 %-a török, de jelentős szerb, bolgár, görög, cigány és vlach kisebbség is él az országban. Utunk során elsősorban macedónok által lakott vidéken fogunk tartózkodni. A macedónok az ókori Makedón Birodalom leszármazottainak is tartják magukat, de szláv nemzeti ébredésük csak a XIX. században zajlott le, korábban nem volt saját állami múltjuk. Macedónia viszonylag szegény ország, amit a környező etnikai konfliktusok és a görögökkel fenntartott tradicionális rossz viszony is konzervált. Politikailag az egyik leghaladóbb balkáni ország, a térség országai közül feltehetően elsőként csatlakozhat majd a NATO-hoz és az EU-hoz. Turisztikai szempontból legérdekesebb része az ország délnyugati csücske, Ohrid városa, valamint az Ohridi- és Prespa-tó vidéke. Mi is itt töltjük el a legtöbb időt.


Albánia: Shqipëria, azaz sasok földje, ezt jelenti 29 ezer km2  kiterjedésű ország neve. Az ország keleti fele hegyvidék, míg a tengerhez közelebb eső területein síkságok húzódnak, ez alól az ország déli részén húzódó parti hegylánc a kivétel: ennek tövében terül el az albán riviéra. Az ország legmagasabb pontja ugyanaz, mint Macedóniának: a Korab. A legszebb, legelzártabb hegyvidékek északon az Albán-Alpok vidékén húzódnak (Ide terepjáró utunk vezet). A Balkánon szinte egyedülállóan az ország lakóinak 95%-a albán, míg a kisebbségek – főleg görögök – csak a lakosság 5%-át adják. (Utunk során fogunk görögök lakta vidéken tartózkodni.) Ugyanakkor az albán az egyik legmegosztottabb nép is a térségben, délen toszkok, míg északon gegek laknak. A két csoport mind kulturálisan, mind nyelvileg különböznek egymástól, az ország hivatalos nyelve a toszk nyelvre épül. A megosztottság a vallásban is megmutatkozik, a gegek nyugati, míg a toszkok a keleti kereszténység hívei, de sok muszlim is él az országban, toszkok és gegek vegyesen. A kommunista időkben minden más európai országnál jobban üldözték a vallásokat, ennek eredményeként ma is igen sok az ateista. Az illírektől származó, egyedi nyelvet beszélő albánoknak igen hosszú történelme van, ám a múlt század eseményei határozták meg leginkább az ország mai helyzetét: Enver Hoxha önellátásra berendezkedő, a külvilágtól teljesen elzárt diktatúrája nyomorba döntötte az országot, ahol a rendszerváltás csak 1991-ben történt meg, ráadásul a 90-es évek végén hosszú ideig központi irányítás nélküli anarchia uralkodott az országban. Fontos megjegyezni, hogy az albánok két barát nemzetet tartanak számon: az olaszt és a magyart. Ezt mi „szégyelljük” valami miatt, talán nem divat ilyen szegény országnak barátja lenni, de Albániában utcákat és tereket neveznek el magyar személyekről. Albánia kontinensünk egyik legszegényebb, de egyben leggyorsabban fejlődő országa. Fogunk nyomort látni, de Albánia ma már egy élhető európai ország, városainak arculatát korántsem a szegénység határozza meg. Jellemzőek a rendezett és szépen gondozott tiszta parkok, az úthálózat is rohamosan fejlődik.


Montenegró: Európa egyik legfiatalabb és legváltozatosabb országa az alig három megyényi területű Montenegró. Területének döntő többsége hegyvidék, amit szurdokok és kanyonok tördelnek szét, az ország középső részén hihetetlen szépségű vizivilág húzódik a Skodrai-tó Nemzeti Park területén. A tengerpart is igen változatos, találunk itt igen tagolt, és teljesen tagolatlan szakaszt is, épp úgy, mint sziklás és homokos strandot. Az ország legmagasabb csúcsa a Durmitor-hegységben található Bobotov kuk (2523 méter). Montenegró etnikailag is rendkívül tarka, a montenegróiakon kívül élnek itt nagy számban szerbek, albánok, bosnyákok és horvátok is. A vallási megosztottság is nagy: ortodoxok, katolikusok és muszlimok hazája Montenegró. Pedig az egész országban alig több, mint 600 ezer ember él. Tévhit, hogy Montenegrónak nincs önálló állami múltja, az azonban igaz, hogy a montenegróiak és a szerbek történelme és nemzettudata is több szálon összefonódik. Montenegró jóval fejlettebb, mint Albánia vagy Macedónia, de hatalmas ellentét feszül a gazdag tengerpart és a szegény hegyvidék között.

Időjárás

A Balkán területe és ezért időjárása is rendkívül változatos. A hegyvidéki területeken napközben 15-25 °C-ra számíthatunk, zivatarok bármikor előfordulhatnak. Hajnalban még nyáron is 5-10 °C fokkal lehet számolni. A tengerparton és annak hátországában mediterrán éghajlat uralkodik, napközben erős napsütés mellett 30-35 °C a várható hőmérséklet. Rövid esők előfordulhatnak.

Felszerelés

Iglu-sátor, polifoam, hálózsák, kispárna, kis gázfőző tartalék palackkal, edények és étkészlet, mosogatókészlet, konzervnyitó, elemlámpa, öngyújtó vagy gyufa, szárítókötél, csipesz, kalapács a sátorveréshez, túrabakancs, sportcipő (szandál). Megfelelő minőségű túrafelszerelés erősen ajánlott, sőt kötelező, a néhol nehéz sziklás terep miatt (túrabakancs, hátizsák, víz- és esőálló öltözet, elemlámpa)! Az erős napsütés miatt naptejre, napolajra, napszemüvegre, fejfedőre a tengerparton és a hegyvidéken egyaránt szükség lehet!

Higiénia

A higiénikus viszonyok nem olyan rosszak, mint a hírük. A legtöbb helyen iható az ivóvíz, ahol nem, ott erre a túravezető felhívja a figyelmet. Ezeken a helyeken ásványvizet érdemes vásárolni. A nyilvános illemhelyek igen sokféle képet mutatnak higiéniás állapotukat tekintve, akadnak sajnos elég borzasztóak is, de nem ritka a makulátlan tisztaság sem. Figyelj oda minden alkalommal, hogy a vásárolt zöldséget, gyümölcsöt megmosd, ha odafigyelsz, jó eséllyel tudod elkerülni az emésztési jellegű kellemetlen szituációkat. Kötelezően előírt védőoltás nincs, de javasoljuk a Hepatitis A-t, sajnos ez még itthon is jól jöhet. Egy-két alapvető orvosságot érdemes magaddal hoznod: láz-és fájdalomcsillapító, görcsoldó, széntabletta, kálcium, sebfertőtlenítő és ragtapasz, valamint fásli.

Élelem

Élelem tekintetében önellátóak leszünk. 1-2 naponta megállunk vásárolni. Figyelem! Az utunk elején, hétvégén nem biztos, hogy találunk olyan boltot, ahol az egész csoport be tud vásárolni, ezért az első két napra érdemes hideg élelmet hozni.

Pénz-ügy

Macedónia fizetőeszköze a macedón dinár, a helyszínen euroból tudunk váltani, forintból nem. A városokban vannak bankautomaták. Albánia hivatalos fizetőeszköze az albán lek, itthon nem váltható, ezért ide is eurot érdemes hozni. Bankautomaták nem mindenhol fogadnak el külföldi kártyákat, így készpénz javasolt. A bankkártyás fizetés Albániában nem népszerű, így sok helyen nem is lehet. Montenegró hivatalos fizetőeszköze az euro. Mindenképp hozz készpénzt magaddal. A tengerparton sok bankjegy-automata működik, az ország belsejében és a hegyekben azonban bizonytalan így pénzhez jutni. Szerbián csak átutazunk, ennek ellenére, ha van otthon elfekvő szerb (Figyelem azok a papírpénzek, amin a Jugoszlávia szó szerepel a Szerbia helyett, nem érvényesek!) dinár, érdemes elhozni, mert a rövid technikai megállóknál általában ezt fogadják el. Az árak mindhárom országban a hazaiakhoz hasonlóak: a tengerparton valamivel drágább, attól távolabbra olcsóbb. Általában igaz, hogy a szolgáltatások (pl.: étterem) valamivel olcsóbbak, mint idehaza. Költőpénznek nagyjából napi 1.500-2.000 Ft-nak megfelelő Euro-t ajánlunk. Természetesen ez sokkal kevesebb és több is lehet, egyéntől és vérmérséklettől függően, összességében annyit hozz, amennyit itthon is elköltenél (étkezés, innivaló, emléktárgyak, azaz szokásos kiadások esetén). A nemzeti parkok és látványosságok belépő díja: 1-5 euro.

Vám

Utunk során Szerbiába, Macedóniába, Albániába, Montenegróba és Horvátországba fogunk belépni. Magyar állampolgároknak vízum sehova nem szükséges, de érvényes útlevél mindenhol kötelező. Az Európában szokásos vámszabályok érvényesek.

Csomag

Buszos útjaink esetében is él a csomagokra vonatkozó súlykorlát, hiszen nem terhelhetjük túl a buszt, mert az veszélyeztetné mindenki biztonságát. A határ 25 kg/fő, az ennél nehezebb csomagok szállítását a busz vezetői megtagadhatják. A súlykorlátot a felszállásnál méréssel ellenőrzik. A megmért csomagok személyes azonosítót kapnak, azzal kerülnek be a busz csomagterébe (nem kerülhet a busz csomagterébe: kartonos ásványvizek, hűtőtáskák, kempingasztalok és székek…). A nagy csomagokat csak a szálláshelyekre megérkezve tudjuk elővenni a buszunk csomagtartójából. Javasoljuk két csomag összeállítását, egy nagyobb, ruhákkal és napi használatra nem szükséges dolgokkal, illetve egy "kézipoggyász" iratokkal, s olyan dolgokkal, melyek jó, ha kéznél vannak.

Biztosítás

Kötelező!
Szeretnénk figyelmedet felhívni arra, hogy a részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás. Fontos! A biztosítás érvényességét indulás előtt a túravezetők ellenőrizhetik. Érvénytelen biztosítás vagy nem megfelelő (pl. világ területi hatállyal) hiányában a túrán való részvételt a túravezetők megtagadják. Kérjük, nézd meg, van-e érvényes utasbiztosításod!
Irodánkban az Európai Utazási Biztosító (EUB) kedvezményes biztosításainak megkötésére van lehetőség legkésőbb az indulás előtti napig személyesen vagy utalással.

(Utalás esetén csak akkor tudjuk megkötni, ha az összeget átkönyvelik az indulásig.)

 

Jelen túrára vonatkozó utasbiztosítási lehetőségek:

Nívo: 450 Ft / fő / nap

Top: 580 Ft / fő / nap

Top extra: 890 Ft / fő / nap

 

Bővebben a biztosító szolgáltatásairól a honlapjukon olvashatsz: www.eub.hu

A honlapunkon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk neked.